دسته
دوستان ما
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 112515
تعداد نوشته ها : 72
تعداد نظرات : 13
**************************** تماس با ما ****************************
جامع ترین وبلاگ ایران شناسی

****************************

سرزمین اریایی

Rss
طراح قالب

كشورايران، با تاريخي ده هزارساله، در جنوب غربي آسيا و درمنطقه خاور ميانه، با وسعتي حدود ۱٬۶۴۸٬۱۹۵ كيلومترمربع ، واقع شده است كه از لحاظ مساحتي جزو هجدهمين كشور جهان محسوب مي شود. اين كشور از شمال به ارمنستان،آذربايجان و تركمنستان ، از شرق به افغانستان و پاكستان، از غرب به تركيه و عراق و از جنوب به خليج فارس و درياي عمان محدود مي شود.
پايتخت كشورايران، تهران است كه بزرگترين شهر ايران نيز به شمار مي آيد. براساس آخرين تقسيمات كشوري ، اين كشور داراي ۳۱ استان و ۲۶۸ شهرستان مي باشد .
كشور ايران همانند ساير كشورهاي جهان داراي زبان و دين رسمي، پرچم، تقويم و واحد پول مستقلي است . به طوري كه زبان رسمي در ايران فارسي و دين رسمي اين كشور اسلام است.
در ايران جهت رانندگي راست است و ‌ ولتاژ برق مصرفي خانگي ۲۲۰+ براي دستگاه هاي برقي خانگي در نظرگرفته شده است.
پيش شماره تلفن در كشور ايران ۰۰۹۸ و دامنه اينترنتي آن ir. است.
همچنين نشاني درگاه ملي كشور ايران در فضاي مجازي كه از آن به عنوان «درگاه خدمات الكترونيكي ايران» ياد مي شود iran.ir است.

 

 

 

 

  • تاريخ :

كشور ايران، يكي از قديمي ترين كانون هاي شكل گيري تمدن در دنيا محسوب مي شود و با داشتن بيش از ۹ هزار سال قدمت، در زمره كشورهايي با تاريخ كهن قرار دارد. تاريخ اسكان بشر در فلات ايران به دوره نوسنگي بازمي گردد و قديمي ترين كانون هاي سكونت بشر در ايران، در مجاورت كوه هاي زاگرس و البرز شكل گرفته است.
مهم ترين كانون هاي باستاني ايران عبارت از تپه سيلك كاشان، تپه حصار دامغان، تورنگ تپه گرگان، تپه حسنلو در آذربايجان، تپه مارليك در رودبار و هم چنين شوش كه در خوزستان است. كاوش هاي باستان شناسي در اين كانون ها،‌ حاكي از وجود آثاري است كه قدمت برخي از آنها به هزاره پنجم پيش از ميلاد بازمي گردد.
مهاجرت قوم هاي آريايي به فلات ايران از هزاره دوم پيش از ميلاد آغاز شد.از ميان قوم آريايي،‌ پارت ها در خراسان، مادها در غرب و پارس ها در جنوب ايران مستقر شدند كه در اين ميان امپراتوري مادها در هگمتانه يا همدان كنوني پا گرفت.
هخامنشيان پس از پيروزي بر مادها و تسخير پايتخت آنان، نخستين امپراتوري بزرگ ايران را تشكيل دادند. به طوري كه حدود متصرفات آنان در زمان داريوش اول (۴۸۵ -۵۲۲ ق.م) از جلگه رود سند در مشرق تا مرزهاي يونان در مغرب مي رسيد.
بناهاي تخت جمشيد و پاسارگاد از آثار اين دوره اند كه جزو باارزش ترين بناهاي باستاني ايران و جاذبه هاي جهانگردي جهان به شمار مي روند.
پس از انقراض هخامنشيان و به آتش كشيده شدن تخت جمشيد توسط اسكندر، سلوكي ها به مدت كوتاهي بر ايران تسلط يافتند. در حدود سال ۲۵۰ ق.م پارت ها كه يكي از قوم هاي سواركار آريايي بودند از خراسان به سمت غرب و جنوب غربي پيشروي كردند و امپراتوري خود را در تيسفون بنيان نهادند. اين امپراتوري تا سال ۲۲۴ پس از ميلاد دوام يافت.
ساسانيان با پيروزي بر آخرين پادشاه پارتي در ۲۲۵ م . امپراتوري جديدي به وجود آورند كه تا اواسط قرن هفتم ميلادي دوام آورد.
از دوره ايران باستان، آثار تاريخي و بناهاي بسياري به جامانده است كه در اين زمينه مي توان علاوه بر تخت جمشيد و پاسارگاد به شوش، شوشتر، همدان، فيروز آباد، نقش رستم، تاق بستان، سروستان و نيشابور اشاره كرد.
پيشروي اسلام در ايران در نيمه اول قرن هفتم ميلادي و پس از فروپاشي امپراتوري ساساني روي داد. از آن پس دوره جديدي در تاريخ ايران آغاز شد كه دگرگوني هاي بنيادي بسياري در اوضاع اجتماعي، سياسي، مذهبي، حكومت و مردم به وجود آورد. با روي كار آمدن خلفاي اموي و عباسي جنبش هاي استقلال طلبانه قابل توجهي در ايران شكل گرفت و در ادامه منجر به تسلط قوم هاي بيگانه آسياي مركزي مانند تركان سلجوقي، مغول ها و تيموريان شد.
در دوره صفويان دومين امپراتوري بزرگ ايران پا گرفت و مذهب تشيع رسميت پيدا كرد. با انحطاط و سقوط صفويان، حكومت هاي افشاريان و زنديه بر اريكه قدرت تكيه زدند.
پس از حكومت زنديان، حكومت قاجار روي كار آمد و زمينه براي نفوذ قدرت هاي بيگانه نظير روس و انگليس فراهم شد. در همين دوره جنبش هاي اجتماعي تنباكو، انقلاب مشروطيت، قيام جنگل و قيام شيخ محمد خياباني به وقوع پيوست و پس از سقوط قاجار ، با روي كار آمدن رضا خان ميرپنج، سلسله پهلوي روي كار آمد.
پس از سقوط دولت رضا خان، محمد رضا پهلوي، پس از پدرش به حكومت رسيد. وي كه دومين و آخرين پادشاه ايران محسوب مي شود با كودتاي ۲۸ مرداد، قدرت استبدادي خود را تحكيم كرد. اما سرانجام به رهبري حضرت آيت الله خميني و خواست اكثر مردم ايران، انقلاب شكوهمند اسلامي در ۲۲ بهمن سال ۱۳۵۷ به پيروزي رسيد.
با برچيده شدن سلسله استبدادي پهلوي، نظام سياسي ايران پس از ۲۵۰۰ سال از نظام سلطنتي به نظام جمهوري اسلامي تغيير يافت. بدين ترتيب در ۱۲ فروردين سال ۱۳۵۸ با راي ۹۸/۲ درصد مردم، نظام جمهوري اسلامي ايران با شعار استقلال، آزادي و جمهوري اسلامي به عنوان نظام رسمي ايران شناخته شد.

 

  • دين : 

در كشور ايران، دين اسلام و مذهب جعفري به عنوان دين و مذهب رسمي شناخته مي شود.

به طوري كه در اصل ۱۲ قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران آمده است، دين اسلام و مذهب جعفري دوازده امامي به عنوان مذهب رسمي كشور ايران شناخته شده است و ساير مذاهب اسلامي كه در قانون اساسي به آنها تصريح شده شامل مذاهب چهارگانه اهل سنت (حنفي، شافعي، حنبلي، مالكي) و شيعيان زيدي (چهار امامي) نيز قانوني و داراي احترام كامل هستند.
هم چنين در اصل ۱۳ قانون اساسي، ايرانيان مسيحي، يهودي و زرتشتي به عنوان اقليت ديني پذيرفته شده‌اند و مي‌توانند در حدود قانون بر اساس كيش خود عمل نمايند.

در كشور ايران، پيروان اديان آسماني داراي آزادي عمل در انجام مناسبت ها و آيين هاي مذهبي خود هستند و مي توانند مطابق مذهب خود عمل كنند.

 

  • پرچم :

پرچم جمهوري اسلامي ايران داراي سه رنگ است. رنگ هاي پرچم ايران را سبز و سفيد و سرخ تشكيل مي دهند و ترتيب قرار گرفتن آنها بدين شكل است كه رنگ سبز در بالاي پرچم، رنگ سفيد در وسط پرچم و رنگ سرخ در قسمت پايين پرچم قرار دارد.

هر يك از رنگ هاي پرچم ايران، نشانه يكي از اصلي ترين اعتقادات مردم كشور است. در اين ميان، رنگ سبز نشانه دين اسلام است كه مذهب رسمي كشور ايران محسوب مي شود. رنگ سفيد، نمادي از صلح و آرامش و رنگ سرخ، نشانه گرامي بودن خون شهداي ايران در نزد مردم و نظام جمهوري اسلامي ايران است.

در وسط پرچم ايران و بر روي رنگ سفيد آن، علامت «الله» قرار دارد كه به نوعي نشانه جمهوري اسلامي ايران است.
در پرچم ايران، ‌شعار «الله اكبر» به نشانه پيروزي انقلاب اسلامي در ماه بهمن كه يازدهمين ماه از سال است، يازده بار در رنگ سبز و يازده بار در رنگ سرخ تكرار شده است. از اين روي، شعار «الله اكبر» بيست و دو بار به صورت پشت سر هم در مرز رنگ سرخ و سبز با رنگ سفيد تكرار شده است.

 

  • تقويم :

تقويمي كه در كشور ايران، مورد استفاده قرار مي گيرد به تقويم جلالي معروف است و يكي از اولين و در عين حال دقيق ترين انواع تقويم در جهان محسوب مي شود.

در كشور ايران، هر ساله روز اول فروردين كه مصادف با نخستين روز از فصل بهار است، سال نو آغاز مي شود و ايرانيان سال نو را كه همراه با فرارسيدن بهار است و به آن نوروز مي گويند، جشن مي گيرند. جشن نوروز ايرانيان، توسط سازمان ملل متحد نيز به رسميت شناخته شده و به عنوان ميراث جهاني به ثبت رسيده است. عيد نوروز در تقويم ايران ۱۳روز است كه از آخرين روز آن با عنوان روز طبيعت و يا سيزده به در ياد مي شود.

در كشور ايران، ۱۲ ماه، چهار فصل و ۳۶۵ روز وجود دارد. شش ماه اول سال در ايران۳۱ روزه، پنج ماه بعدي ۳۰ روزه و يك ماه آخر ۲۹ روزه است كه در سال‌هاي كبيسه ۳۰ روز مي‌شود.در تقويم ايران، مهم ترين اعياد مذهبي، مناسبت هاي ملي و برخي از سوگواري ها تعطيل رسمي است كه معمولا به رنگ قرمز نمايش داده مي شود.

مبدا تاريخ رسمي كشور ايران، نيز هجري شمسي است كه به مناسبت هجرت پيامبر اسلامي(ص) از مكه به مدينه نامگذاري شده است. از اين روي، تقويم رسمي ايراني بر اساس سال شمسي و ماه هاي ايراني تنظيم مي شود.

 

  • پول :

واحد رسمي پول در كشور ايران، ريال است و كليه داد و ستدهاي جاري در اين كشور بر مبناي اين واحد صورت مي گيرد.البته بسياري از خريد و فروش هاي معمولي و روزانه بر اساس تومان صورت مي گيرد كه و مي توان گفت، تومان در ميان مردم ايران، رايج تر از ريال مورد استفاده قرار مي گيرد.هر ده ريال معادل يك تومان است.

يكي ديگر از متداول ترين مقياس ها و واحدهاي اندازه گيري كه در ايران مورد استفاده قرار مي گيرد، واحد وزن است. واحد وزن در كشور ايران به صورت كيلوگرم محاسبه مي شود. هر يك هزار كليوگرم، معادل يك تن است. واحد طول نيز در كشور ايران به سانتي متر، متر يا كيلومتر است و واحد مايعات نيز به ليتر يا متر مكعب است. هر يكصد سانتي متر، يك متر است. همچنين مقياس مساحت نيز متر مربع و هكتار است كه معمولا در هنگام محاسبه مساحت مزارع، آپارتمان و ويلا مورد استفاده قرار مي گيرد.

جمعيت ايران مطابق سرشماري سال ۱۳۸۵ بيش از ۷۰٬۴۷۲٬۰۰۰ نفر است. بيش از نيمي از جمعيت ايران را جمعيت فعال تشكيل مي دهد و در حدود 39/5 درصد كل جمعيت ايران زير ۱۴ سال سن دارد.

بدين ترتيب، جمعيت ايران از نظر تركيب سني جزو جوان ترين جمعيت ها در ميان كشورهاي دنياست.

از جايي كه ايران بر سر راه آسياي مركزي، تركيه و كشورهاي غربي قرار گرفته است،‌ متشكل از اقوام متعددي است كه همگي با داشتن حقوق برابر به صورت آزادانه در اين سرزمين زندگي مي كنند.

از ميان اصلي ترين اقوام ايراني مي توان فارس ها، كردها، لرها، بلوچ ها، بختياري ها، ترك هاي آذري، تالشي ها، تركمن ها، قشقايي ها و عرب ها را نام برد. البته با توجه به گستردگي و تنوع اقوام در كشور ايران، اقليت هاي قومي و گروه هاي نژادي كوچك تري نيز در ايران زندگي مي كنند.

مطابق قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران، زبان و خط رسمي كشور ايران، زبان و خط فارسي است.
اما با توجه به اين كه ايران كشور بسيار پهناوري است و اقوام متعددي در آن زندگي مي كنند، بيش از ۷۵ زبان و گويش در كشور رواج دارد. عمده ترين گويش هاي زباني در كشور ايران را فارسي، تركي آذربايجاني، كردي، تركمني، گيلكي، مازندراني، خلجي، تالشي، لري، بختياري، عربي، بلوچي، لكي، ديلمي، تاتي، ارمني، آشوري، مندايي، گرجي، عبري و كلداني تشكيل مي‌دهند.
براساس اصل پانزدهم قانون اساسي ايران، كتاب هاي درسي نيز در كشور ايران بايد با زبان و خط فارسي تدريس شوند. ولي استفاده از زبان‌هاي محلي و قومي در مطبوعات، رسانه‌هاي گروهي و تدريس ادبيات آنها در مدارس، در كنار زبان فارسي آزاد است.

براساس اصل چهل و چهار قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران، اقتصاد ايران از نظر مالكيت به سه بخش دولتي، خصوصي و تعاوني تقسيم مي شود و اصلي‌ترين شكل مالكيت در دو بخش دولتي و خصوصي متمركز شده و تنها ۲/۵ درصد از مالكيت اقتصاد كشور در قالب تعاوني‌ها شكل گرفته است. يكي از عمده‌ترين منبع درآمدهاي بودجه دولت به ويژه در چهار دهه اخير، از فروش و صادرات نفت و گاز به دست آمده كه اين مقدار در سال ۱۳۷۴ حدود ۶۴ درصد كل درآمدهاي دولت بوده است. ولي با وجود نوسانهاي شديد قيمت جهاني نفت خام و كاهش نسبي ارزش آن، اين ماده، همچنان نقش اصلي خود را در ساختار اقتصادي كشور حفظ كرده و منبع اصلي درآمدهاي ارزي و منشا بسياري از ديگر درآمدهاي داخلي و خارجي كشور است. بنابراين مي توان چنين گفت؛ توليد ناخالص داخلي از بخش هاي كشاورزي، صنعت و معدن، خدمات و نفت تركيب يافته است كه در اين ميان براي جلوگيري از وابستگي تام به درآمدهاي ارزي ناشي از صادرات نفت خام و نيز به سبب موقعيت متزلزل نفت در بازاهاي جهاني، سهم نفت در توليد ناخالصي داخلي كشور كاهش يافته و سهم بخش صنعت و معدن و بخش كشاورزي افزايش يافته است. به طوري كه به ويژه بخش آب، برق و گاز در بخش صنعت و معدن پر رونق ترين شاخه اقتصاد كشور بوده است.

يكي از اصلي ترين پايه هاي اقتصاد در كشور ايران، «صنايع و معادن» است. صنايع هر كشور در كنار معادن و كشاورزي آن كشور مي تواند تمامي فعاليت هاي توليدي يك جامعه را در بر گيرد و به طور مسلم نقش حياتي را در پيشرفت اقتصادي كشور ايفا مي كند. در اين بخش به اختصار به صنايع و معادن كشورمان مي پردازيم.
«صنايع»، مجموعه اي از صنعت هاي مختلفي است كه تمام فعاليت هاي اقتصادي را كه با توليد كالا، خدمات و با استفاده از ماشين آلات و تجهيزات ساخت بشر سروكار دارد را شامل مي شود. با وجود اختلاف نظرها در خصوص تعاريف صنعت، پرفسور مايكل پورتر،يكي از برجسته ترين نظريه پردازان اقتصاد در جهان، صنعت را چنين تعريف مي كند: «صنعت عبارت است از گروه شركت هايي كه محصولات آن ها جايگزين نزديكي براي هم هستند.»
مهمترين و اساسي ترين صنايع ايران به ترتيب اولويت عبارتند از: نفت، گاز، پتروشيمي، فولاد، خودروسازي، سد سازي، نساجي، شيميايي، غذايي، الكتريكي و الكترونيكي. البته علاوه بر اين ها صنايع در ايران شامل صنايع دستي از جمله: فرش ، گليم و زيلو، منبت كاري، خاتم كاري و سفال گري مي شود كه ما در اين جا، مهم ترين اين صنايع را بيان مي كنيم.

ميدان-نفتي-مسجد-سليماننفت؛ علاوه بر اين كه در عرصه توليد و اقتصاد از اهميت ويژه اي برخوردار است، داراي پيشينه و تاريخ خاص خود نيز است. براساس اكتشافات باستان شناسي، مردم دره هاي نيل، دجله و فرات، چين و ايران از همان دوران آغازين با نفت آشنا بوده اند و از قير به عنوان ملاط در ساختمان، نصب و چسباندن جواهرات و ظروف سفالي و اندود كردن كشتي ها استفاده مي كردند.
ولي به هرحال؛ اولين فعاليت رسمي در حوزه اكتشافي در ايران، از سال ۱۲۸۰ هـ . ش، با انعقاد قرارداد "دارسي" در مناطقي از استان خوزستان آغاز شد و بعد از هفت سال، يعني در روز ۵ خرداد ماه ۱۲۸۷ هـ . ش، با كشف ميدان نفتي مسجد سليمان، نخستين چاه نفت كشور در اين شهر حفاري شد وسپس همزمان با احداث پالايشگاه آبادان در سال ۱۲۸۸ هـ. ش، يك خط لوله به ظرفيت ۸ هزار بشكه در روز از ميدان نفتي مسجد سليمان به آبادان كشيده شد. در جنگ جهاني دوم در سال ۱۳۲۴؛ پالايشگاه آبادان مورد توجه بيشتري قرار گرفت و به عنوان بزرگترين پالايشگاه جهان شناخته شد، به طوري كه با توليد روزانه ۲۵ هزار بشكه بنزين هواپيما و تامين بخش عمده سوخت ناوگان جنگي انگليس، نقش موثري در پيروزي متفقين ايفا كرد. توسعه پالايشگاه بعد از جنگ نيز ادامه داشت تا اين كه در اواخر سال ۱۳۲۹ هـ . ش، صنعت نفت كشور ملي شد و براي مدتي توليد پالايشگاه متوقف گرديد. اما بلافاصله اين پالايشگاه، توسط كارشناسان ايراني راه اندازي شد.
با شروع جنگ تحميلي ايران و عراق، در اول مهر ماه ۱۳۵۹ هـ . ش، پالايشگاه به علت آغاز اين جنگ، از مدار توليد خارج شد و در طي جنگ بيشتر تاسيسات دچار صدمات زيادي شد. ولي پس از پايان جنگ تحميلي، در مرحله اول بازسازي در فروردين ۱۳۶۸، دوباره فعاليت اين پالايشگاه با ظرفيت ۱۳۵هزار بشكه در روز آغاز شد و در فروردين ۱۳۷۰ در مرحله دوم بازسازي ظرفيت آن به ۲۵۰  هزار بشكه در روز و در سال ۱۳۷۳ به حدود ۳۸۰ هزار بشكه در روز رسيد و در مرحله پاياني ظرفيت آن به ۴۵۰ هزار بشكه در روز افزايش يافت.
در حال حاضر كشور ايران، داراي دومين ذخاير نفتي جهان است و يازده درصد ذخاير نفتي زمين يعني؛ معادل ۱۳۰ ميليارد بشكه در كشورمان وجود دارد. از مهم‌ترين منطقه‌هاي نفتي ايران مي توان به:مسجد سليمان، هفتگل، گچساران، آغاجاري و اسلام آباد غرب اشاره كرد.

گاز-آغاجاريبراساس نوشته هاي مورخين، كشور ايران، به ويژه در مناطق غرب و جنوب غرب داراي حوزه هاي مهم نفت و گاز هستند. در گذشته برخي از سفره هاي زيرزميني با فرسايش خاك و يا حركت گسل ها، به دليل عمق كم، در سطح زمين جاري بودند و ايرانيان از نفت و گاز به گونه اي ابتدايي، تصادفي و بدون برنامه ريزي و بيشتر به منظور روشن نگه داشتن آتش معابد و آتشكده ها استفاده مي كردند.
ولي با گذشت زمان و نيز براساس اسناد تاريخي، استفاده از گاز به صورت مصارف عمومي در ايران؛ به دوران سلطنت ناصرالدين شاه بر مي گردد. يعني زماني كه ناصرالدين شاه در سال ۱۸۷۳ ميلادي، به لندن سفر كرده بود، باديدن چراغ هاي گازي روشن در پياده روها علاقه مند به بازديد از كارخانه چراغ شد و پس از بازگشت از سفر دستور احداث و استفاده از چراغ گاز را صادر كرد.
در سال ۱۳۴۴ هـ . ش، اولين بار استفاده از گاز طبيعي خارج از حوزه مناطق نفت خيز، جهت تامين سوخت در كارخانه تازه تاسيس «مجتمع كود شيميايي شيراز»، كه از سوي وزارت صنايع و معادن احداث شده بود، انجام شد و نخستين چاهي كه به گاز رسيد، چاه پازنان واقع در جنوب شرقي آغاجاري بود كه با هدف استخراج نفت، در سال ۱۳۰۵ هـ . ش، حفر شده بود.
كشور ايران با در اختيار داشتن ۱۸ درصد از ذخاير گاز، يعني معادل ۲۶ تريليون متر مكعب، بعد از كشور روسيه رتبه دوم را در جهان به خود اختصاص داده است، همچنيني درخصوص انتقال گاز طبيعي رتبه چهارم جهان را دارا است.
مهم ترين ميادين گازي ايران، ميدان گازي «پارس جنوبي» واقع در عسلويه با برخورداري از ۱۳ تريليون متر مكعب گاز، ميدان گازي «پارس شمالي» در منطقه مندستان در استان بوشهر، ميدان گازي «كردان» در جنوب شيراز، ميدان گازي «شيرين تابناك» در مرز استان هاي فارس، تابناك و هرمزگان، زيره در بوشهر، هما و دي در استان فارس، واقع شده اند.

«پتروشيمي-خاركصنايع پتروشيمي» در ايران ، قدمتي نزديك به ٤٠ سال دارد . تاسيس «بنگاه كود شيميايي» و به دنبال آن آغاز عمليات احداث «كارخانه كود شيميايي» در سال ۱۳۳۷، موجب پيدايش اين صنعت درايران شد. در سال ١٣٤٣ هـ . ش،‌ به منظور تمركز و توسعه اين صنعت، «شركت ملي صنايع پتروشيمي» تاسيس و كار خود را آغاز كرد. هدف از تاسيس اين شركت، تبديل فرآورده هاي نفتي به فرآورده هاي غيرنفتي از جمله پليمرهاي خام و لاستيك بود.
علاو بر اين فرآورده هاي، امروزه از فرآورده هاي پتروشيمي بيش از ۶۰۰ نوع الياف مصنوعي همچون: ابريشم مصنوعي، نايلون، پلي استر، ويسكوز، اكريليك، داكرون، الياف نسوز، نخ ژلاتيني، پشم مصنوعي و نيز لوازم آرايشي، كرم ضد آفتاب سوختگي، اسپري هاي ضد عرق، رنگ مو، اسپري هاي خوشبو كننده، ضد يخ و صدها محصول ديگر توليد مي شود.
شركت هاي زير مجموعه شركت ملي صنايع پتروشيمي ايران، عبارتند از: شركت سهامي پتروشيمي شيراز
شركت سهامي پتروشيمي خارك، شركت سهامي پتروشيمي رازي، شركت سهامي پتروشيمي اصفهان، شركت سهامي پتروشيمي بندرامام، شركت سهامي پتروشيمي اراك، شركت سهامي پتروشيمي تبريز، شركت سهامي پتروشيمي خراسان، شركت سهامي پتروشيمي اروميه، شركت مديريت توسعه پتروشيمي، شركت سهامي بازرگاني پتروشيمي، شركت سهامي عمليات غير صنعتي و خدمات صنايع پتروشيمي، سازمان منطقه ويژه اقتصادي پتروشيمي، شركت بازرگاني پتروشيمي ايران بين الملل، مجتمع پتروشيمي بوعلي سينا.

فولاد مباركه

«صنعت فولاد»، نه تنها يكي از مهم ترين پايه هاي اقتصادي هر كشور محسوب مي شود بلكه امروزه اقتصاددانان، يكي از شاخص هاي ارزيابي صنعتي بودن يك كشور را مصرف سرانه فولاد آن كشور ذكر كرده اند. به همين دليل در كشور ما هم اقدامات اساسي در اين خصوص صورت گرفته است، به اين ترتيب كه اولين گام اساسي در كشور ما در جهت دستيابي به اين صنعت در سال ۱۳۳۸ هـ . ش، برداشته شد و «شركت ملي ذوب آهن ايران» شكل گرفت و بعد از چند سال، يعني در سال ۱۳۵۱ هـ . ش، «شركت ملي صنايع فولاد ايران» تاسيس شد. پس از پيروزي انقلاب اسلامي در سال ۱۳۵۸ هـ . ش، «شركت ملي فولاد ايران» با «شركت ملي ذوب آهن ايران» ادغام شده و «شركت ملي صنايع فولاد ايران» بوجود آمد كه تا سال ۱۳۸۱ هـ . ش، تنها شركت متولي فولاد در كشور بود. در حال حاضر نيز «شركت ملي فولاد ايران» به عنوان يكي از شركت هاي مهم «سازمان توسعه و نوسازي معادن و صنايع معدني ايران» و «وزارت صنايع و معادن» در امر توليد و توسعه فولاد كشور فعاليت دارد.
 

خط-توليد-خودرو«صنعت خودروسازي ايران»، با قدمتي حدود ۴۵ سال، پس از صنعت نفت، فعال ترين صنعت ايران به شمار مي آيد و در حال حاضر، به عنوان بخش مهمي از كل صنعت و اقتصاد ملي كشور است.
در اوايل قرن بيستم، به دستور مضفرالدين شاه قاجار، اولين اتومبيل سواري كه «يك اتومبيل فورد» بود از كشور بلژيك خريداري شد و به دنبال اين اقدام مظفرالدين شاه و نيز به دليل گسترش شهرنشيني، نياز به استفاده از اين وسيله نقليه محسوس شد و واردات اين محصول از كشورهاي آمريكا و انگليس از سال ۱۳۰۰ هـ . ش، افزايش يافت. تا اينكه ، بالاخره در روز ۱۲ مهرماه ۱۳۴۱ هـ . ش، «شركت ايران ناسيونال» يا همان «ايران خودرو» با هدف مونتاژ و توليد انواع خودرو در خيابان اكباتان تاسيس و با توليد اتوبوس  كار خود را آغاز كرد و تا به امروز نيز يكي از بزرگترين توليد كنندگان خودرو در كشور محسوب مي شود. همچنين اين شركت در سال ۱۳۴۶ هـ . ش، با نام «شركت سهامي عام  كارخانجات صنعتي ايران ناسيونال» تحت ليسانس «كارخانه تالبوت انگلستان» اولين اتومبيل سواري يعني، پيكان در مدل هاي دولوكس، كار لوكس، جوانان و تاكسي را براي اولين بار به بازار ايران عرضه كرد. از ديگر توليدات اين شركت مي توان به: توليد پژو ۴۴۰۵ در مدل هاي GL و GLX در سال ۱۳۶۹، پژو ۴۰۵ در مدل هاي دنده اي و اتوماتيك در سال ۱۳۷۴، پژو ۲۰۵ مدل Gr در سال ۱۳۷۴، پژو Rd در سال ۱۳۷۶، سواري استيشن پژو ۴۰۵ در سال ۱۳۷۷، پارس در سال ۱۳۷۸، پژو ۲۰۶ در سال ۱۳۸۰، توليد سمند سرير در سال ۱۳۸۳ اشاره كرد.
به دنبال تاسيس شركت ايران خودرو، در سال ۱۳۴۴ هـ . ش، شركت ديگري، تحت عنوان «گروه صنعتي سايپا» پايه ريزي شد و در اواخر سال ۱۳۴۷ به مرحله بهره برداري رسيد. اين شركت نيز توليدات خود را از وانت آكا و سواري ژيان شروع كرد و در سال ۱۳۵۳ هـ . ش، با توليد خودروهايي چون ژيان مهاري، ژيان پيكاب بر تنوع توليدات خود افزود.
امروزه علاوه بر اين دو شركت بزرگ خودروسازي در ايران، خودروسازهايي مانند: گروه بهمن، كرمان موتور، رخش خودرو، كيش خودرو، رانيران، تراكتورسازي، شهاب خودرو فعال هستند كه حدود ۶٪ خودروهاي داخلي را مي سازند و داراي تنوع گوناگوني از گونه هاي خودرو مي باشند كه عبارتند از: موتور سيكلت، خودورهاي مسافري، انواع ون ها، كاميون هاي كوچك، كاميون هاي متوسط، كاميون هاي سنگين، ميني بوس ها، اتوبوس هاي بزرگ و ديگر خودروهاي تجاري و عمومي براي تامين نياز كشور.

كارون3«صنعت سدسازي» در ايران، يكي ديگر از صنايع مهم كشور محسوب مي شود. ايرانيان به دليل كمبود آب و كاهش نزولات جوي، از ديرباز به اين صنعت توجه خاصي داشتند. به طوري كه ساخت سد، بند يا آبگير بر اساس نياز ساكنين هر منطقه و با توجه به شرايط جغرافيايي آن منطقه انجام مي شد.
تاريخ سدسازي در ايران، قدمتي طولاني دارد، ساخت، مرمت و لايه روبي آن از جمله كارهاي بزرگ و مردمي بود كه توسط حكام و پادشاهان در دوره هاي مختلف تاريخي صورت مي گرفت و در اين ميان رونق اقتصادي و پيشرفت روستاها و شهرها با سيستم هاي آبياري و آب رساني مرتبط بود. از قديمي ترين سدهاي قوسي جهان «سد كبار» است كه طول قوس آن ۳۸ متر، ارتفاع ۲۶ متر ، ضخامت ۵ متر و شعاع قوس آن ۳۸ متر است.
بنابراين بايد گفت؛ مهم ترين عواملي كه ضرورت ايجاد و احداث سد در كشور را ايجاب مي كند، افزايش جمعيت، بالارفتن سطح بهداشت، محدوديت منابع آب شيرين، برداشت بيش از حد آب هاي زيرزميني و بالاخره هجوم جبهه هاي آب شور به شيرين هستند.
«صنعت سدسازي» به صورت مدرن و با مقياس بزرگ در حدود سه دهه قبل در ايران آغاز شد، به اين معني كه؛ مطالعه و طراحي سدهاي مخزني بزرگ از حدود سال ۱۳۲۷ هـ . ش، شروع و احداث اين سدها از اواخر دهه ۱۳۳۰ هـ . ش، انجام شد. با پيروزي انقلاب اسلامي ايران، «صنعت سدسازي» وارد مرحله ي جديدي از توسعه و پيشرفت شد و در اين ميان وزارت نيرو نقش به سزايي در توسعه اين صنعت به عهده داشته است. آمار سدهاي احداث شده در دو دهه پس از انقلاب اسلامي از ۱۳ سد به ۶۰ سد افزايش يافت.
در حال حاضر نيز، در برنامه تامين آب كشور ، ۷۰ سد مهم و ۴۸ شبكه آبياري زهكشي در دست اجرا است.

X